25 august 2011 - Revedere vieneză

Pe 25 august 2011 a avut loc in metropola austriaca un eveniment duhovnicesc cu o puternica incarcatura emotionala: Revederea la 37 de ani a promotiei 1973/74 a Seminarului Teologic din Cluj. Intâlnirea a fost inlesnita si in mod exemplar gazduita de catre Par. Prof. Dr. Nicolae Dura, Parohul Parohiei Ortodoxe Române din Viena, care a avut intuitia admirabila de a-si invita fostii colegi de Seminar, unii din tara iar altii din diaspora, in fosta capitala imperiala unde se intersecteaza lumile si civilizatiile Apusene si Rasaritene.
Inca din ajun au inceput sa soseasca pe rând fostii colegi de Seminar, venind cu masina din localitatile unde pastoresc in Ardeal si respectiv in Bucovina sau cu avionul de mai departe, din Dublin, de la extremitatea vestica a Europei. Mare a fost bucuria regasirii dupa mai multi ani, pentru unii dupa 37 de ani, incercând sa descifrezi din conturul albit de ani si griji al colegilor imprintul pristin al copilului de acum 42 de ani care intra pe poarta Seminarului de la Cluj cu dorinta de a deveni preot. Si ce schimbari s-au produs in aceasta aproape o jumatate de veac care s-a scurs de atunci! Veneam la Seminar din scolile atee ale vremii, incadrându-ne intr-un sistem educational religios declarat fara perspectiva. Fara manuale, care pe atunci nu era voie sa se tipareasca, fara apa rece (ce sa mai vorbim de apa calda…) la robinet, cu alimentele trimise prin jertfa parintilor nostri: cartofi (60 kg/an), oua, nuca, fasole… In ciuda vremurilor si conditiilor ne-am pregatit bine si la Seminar si apoi la Teologie la Sibiu, incât am devenind o generatie de slujitori buni ai Altarului strabun.
Liturghia de multumire lui Dumnezeu pentru anii aniversarii noastre a fost concelebrata in prea-frumoasa ctitorie a Par. Prof Dura si a bunilor lui credinciosi, ea insasi o implinire a unui veac de asteptari pentru zidirea unei biserici reprezentative românesti la Viena. Am avut cinstea ca Par. Prof. Dr. Mircea Basarab, profesorul nostru de odinioara de Vechiul Testament de la Seminar, sa ne prezideze Euharistia ca Protos, sa-i pomeneasca la timpul cuvenit pe cei adormiti dintre noi: ierarhi, profesori si colegi, iar apoi sa strige catalogul, dând posibilitatea celor 20 de colegi prezenti sa rosteasca in fata colegilor si a sotiilor acestora câteva cuvinte, prezentându-si fiecare bucuriile si incercarile anilor scursi. S-au imortalizat apoi aceste momente de mare incarcatura emotionala in câteva fotografii binevenite. Bucuria a continuat la masa festiva si imbelsugata din demisolul bisericii, momente bine gândite de gazda noastra spre a fi folosite si pentru o prezentare foarte cuprinzatoare si fascinata a urmelor românesti la Viena a marilor personalitati culturale care au studiat aici - Eminescu sau Ciprian Porumbescu - politice sau ecclesiale, la Viena poposind si Oprea Miclaus din Salistea Sibiului, cersind drepturi pentru românii ardeleni, dar si personalitatea de notorietate temuta de Habsburgi a marelui nostru Saguna, deschizatorul de drumuri si Mitropolitul de atunci al intregului Ardeal…
Prin amabilitatea distinsei noastre gazde, multi colegi am avut poate sansa unica de a vedea apoi si ceva din minunatiile Vienei imperiale: Catedrala metropolei Stephansdom, unde atentia noastra a fost captata de icoana apoape niculeana a Maicii Domnului, un colt viu de rugaciune intr-o imensitate gotica, si cripta catedralei unde-si asteapta invierea Primatii Austriei. Apoi bineinteles pasii nostri s-au indreptat spre nervul central vienez, palatal imperial Hofburg, unde se croiau altadata si destinele Ardealului si ale Bucovinei. Sunt in imposibilitate de a descrie maretiile acestui palat din care am vizitat doar o mica sectiune insa sufficienta pentru a-ti putea crea o imagine de asamblu. Am vazut de asemenea palatul de vara Schloss Schonbrunn si gradinile lui imense, alte cladiri monumentale, a Parlamentului si Primariei vieneze, in fata ultimei asistând partial chiar la un concert vienez in aer liber prezentat publicului iubitor de cultura pe un imens ecran, in fapt de seara. Am intrat in mai multe biserici monumentale din centrul Vienei, fiind foarte impresionati atât de frumusetea lor cât si de conditia impecabila de mentinere a cladirilor precum si de curatenia exemplara de pretutindeni. Nici strigate necontrolate, dar nici sticle de bere sparte pe caldarâm! Nobletea obliga, nu-i asa?
Incheierea minunatelor clipe vieneze s-a facut tot la Alma Mater a românilor din Viena, am numit biserica parohiala la cina de ramas bun la care s-au depanat alte amintiri din vremi trecute, in acorduri de cânturi aproape uitate.
Ne-am simtit atât de bine impreuna incât am hotarât ca pâna la urmatoarea revedere sa nu mai asteptam ani de zile ci sa fie in anul urmator, daca va vrea bunul Dumnezeu, si nu oriunde ci in Cetatea Marii Uniri de la Alba Iulia. Nu ne poate scapa tainica legatura, poate neintentionata, ce se creaza: de la Viena si Hramul secular al Capelei ei românesti la Sfânta Inviere, titlu dinamic si sugestiv, la Alba Iulia, Cetatea insasi a Marii Uniri si realizarea visului românimii de desteptare nationala prin crearea Statului unitar Român sub Coroana Regala respectata in toata Europa!
Suntem mândri ca promotia noastra de acum 37 de ani a produs asa personalitati cu adevarat remarcabile!. Cu admiratie ii multumim Par. Prof. Dura si distinsei sale Doamne Preotese ca fiind animatorii principali ai momentului Viena, atât de bine gândit si realizat in mod impecabil, colegilor organizatori de memorabile revederi din trecut si din viitor, precum si tuturor colegilor si familiilor lor pentru lucrarea preotiei acolo unde fiecare a fost rânduit sa dea rod spre mântuire in mijlocul poporului dreptmaritor.
Acest articolul a fost preluat si publicat in TRIBUNA SIBIULUI - 2 septembrie 2011, "Premiera vieneza"